TCL Logo   Electrically Actuated Gas Throttle Valve Working Offshore Servicing and Repairs Power Generation POSIFLOW - Liquid Fuel Modulation for Gas Turbines   spacer  
spacer spacer corner spacer corner spacer
spacer spacer spacer spacer
spacer

شرکت توربین کنترل پارس

     مزایای ارتقاء و بهینه سازی سیستم های کنترل  :


امروزه، بهره مندی از فن آوری و تکنولوژی مدرن از عوامل مؤثر در ارتقاء توان صنعتی کشورهای پیشرفته جهان محسوب می گردد. با نگاهی کوتاه به تاریخچه صنعتی کشورهایی که هم اکنون از پیشگامان صنعت جهان به شمار می آیند، درمی یابیم این پیشرفت ها حاصل بهره مندی از آخرین اطلاعات علمی و دستاوردهای تکنولوژی و بکارگیری آن دستاوردها در تک تک اجزاء صنعت می باشد.
سرمایه گذاری در جهت ارتقاء صنعتی از جمله صنایع پایه و مادر همچون صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی، عاملی اساسی در پیشرفت یک کشور به شمار می آید؛ لذا در کشوری همچون ایران که علاوه بر سرمایه های ملی از نظر منابع طبیعی نیز از کشورهای غنی جهان محسوب می گردد، بایستی توجه بیشتری به ارتقاء توان ملی، فنی و صنعتی موجود شود و به عبارت دیگر نوسازی و بهینه سازی صنایع کشور امری ضروری است.

اجرای عملیات نوسازی و بهینه سازی صنایع کشور با روش های ذیل امکان پذیر می باشد:

1- تهیه ماشین آلات جدید و جایگزینی آن ها با ماشین های قدیمی :

اجرای روش فوق الذکر به بودجه هنگفتی نیاز دارد و مضافاً عدم امکان استفاده مجدد از تجهیزات قدیمی سبب به هدر رفتن سرمایه ها می گردد. درحالیکه بهره مندی از سیستم های جدید نیازمند آموزش های خاص می باشد.


2- بهینه سازی و ارتقاء کیفیت ماشین آلات و سیستم های کنترل مربوطه باتوجه به فن آوری جدید:
اجرای این روش نه تنها سبب ارتقاء دانش بهره برداران مربوطه و اشراف آن ها به جزئیات صنایع می گردد؛ بلکه با صرف بودجه کمتری امکان پذیر خواهد بود.
از آنجائیکه توربین های گازی و بخاری بخشی از صنایع مادر می باشند و درحال حاضر در سطح کشور متجاوز از 1000 دستگاه انواع توربین تحت بهره برداری قرار دارند؛ لذا عدم وجود سیستم کنترل مدرن و جامع سبب شده است استفاده از بازده نامی بخش عمده ای از توربین ها مقدور نباشد. توقف های ناگهانی و استارت های ناموفق، موجب فرسوده شدن توربین های می گردد و نهایتاً بهره برداران، با مشکل ارائه خدمات مستمر و مطمئن مواجه می شوند.

طبق آماری که مجله Control Magazine در اکتبر سال 1996 منتشر کرده است، هزینه سالیانه تعمیرات و قطع پیش بینی نشده انواع توربین های گازی و بخاری در سطح جهان، مبلغی بالغ بر 69 میلیارد پوند برآورد شده است که خود گواهی بر عدم ایمنی و اطمینان سیستم های کنترل قدیمی می باشد. در حالیکه می توان با یک برنامه ریزی جامع، هزینه های اضافی ناشی از قطع ناگهانی سیستم های موجود را صرف ارتقاء و بهینه سازی آن تجهیزات نمود و علاوه بر بهره مندی از آخرین دست آوردهای تکنولوژی، از خسارات ناشی از قطع ناگهانی واحد نیز جلوگیری نمود.

در اینجا به مشاهدات کارشناسانی که برای هر بار راه اندازی توربین، تعداد20 بار استارت ناموفق داشته اند اشاره می کنیم. لازم به ذکر است هر استارت ناموفق مدت زمان 5 الی 10 ساعت از عمر مفید توربین می کاهد.

شرکت توربین کنترل پارس با مشارکت کمپانی TCL انگلستان، گام های موثری درجهت بهینه سازی و ارتقاء سیستم های کنترل توربین های گازی و بخاری برداشته است. نظر به اینکه ارتقاء سیستم کنترل توربین ها از حساسیت بالایی برخورداراست و به تجربه بسیار و فن آوری مدرن نیاز دارد، این شرکت به صورت مشارکت شرکت های TCL و شرکت مهندسی رویان پویش براساس 49% و 51% تشکیل شده است.

شایان ذکر است کمپانی TCL تاکنون سیستم کنترل متجاوز از 200 دستگاه توربین های گازی و بخاری را ارتقاء داده است و هم اکنون کلیه آن توربین ها تحت بهره برداری موفقیت آمیز قرار دارند. بخش عمده ای از این توربین ها متعلق به کمپانی های بزرگ جهان مانند Total و Shell و BP و همچنین NIOC می باشند که خود گواهی بر صحت عملکرد سیستم این شرکت محسوب می گردد.

کمپانی TCL ضمن حمایت فنی و انتقال تکنولوژی، کلیه اقدامات اجرائی و مهندسی مرتبط با سیستم کنترل توربین را نیز گارانتی می نماید.
باتوجه به اینکه 49% از شرکت توربین کنترل پارس متعلق به کمپانی TCL می باشد و سهامداران عمده آن شرکت از اعضای هیئت مدیره شرکت توربین کنترل پارس هستند، لذا از لحاظ حقوقی کلیه قراردادها و موافقتنامه های شرکت توربین کنترل پارس از تعهدات کمپانی TCL نیز محسوب می گردد. بنابراین مشکلات توقف همکاری شرکت های خارجی با نمایندگی های آن ها درحین اجرای پروژه ها، درخصوص مشارکت توربین کنترل پارس رفع گردیده است.
نهایتاً تجربیات ارزنده کمپانی TCL به عنوان حامی این مشارکت، سبب شده است کارفرمایان با اطمینان خاطر بیشتری نسبت به استفاده از خدمات فنی این مشارکت روی آورند.

دراینجا مزایای ارتقاء و بهینه سازی سیستم های کنترل توربین های گازی و بخاری و اصلاح سیستم سوخت رسانی توربین های گازی را بر می شماریم:

مزایای اقتصادی :
1- بازگشت سرمایه: تمامی هزینه هایی که صرف بهینه سازی سیستم کنترل شده است، درنتیجه صرفه جویی حاصل از انجام تعمیرات در هنگام خاموشی های برنامه ریزی شده و اجتناب از توقف های ناگهانی و مشکل زا، در مدتی کمتر از 18 ماه جبران خواهد شد.

2- افزایش توان تولیدی: برخورداری از صحت و دقت روشهای کنترل، موجب بهره برداری مداوم و افزایش راندمان تولید خواهد شد.

3- پیش بینی نیاز به تعمیرات: نمایش تمامی فرایندها و مقادیر به صورت نمودار و گرافیک به اپراتور امکان می دهد که روند عملکرد سیستم را در دراز مدت پیش بینی نموده و زمان تعمیرات را نیز خود بهره بردار تعیین نماید.

4- دسترسی آسان به قطعات استاندارد: سهولت دسترسی به قطعات صنعتی استاندارد و مدرن با قیمتی کاملاً رقابتی از دیگر مزایای مربوطه می باشد.


5- تغییر سوخت مصرفی: درصورت لزوم می توان سوخت مصرفی را جایگزین نمود و در مواردی نیز کاربرد همزمان دو نوع سوخت امکانپذیر می باشد.

6- انعطاف پذیری: قابلیت انطباق با انواع دستگاهها و سیستم های مدرن و اتصال به سیستم هایی با قابلیت تجزیه و تحلیل آمار و ارقام گوناگون، نتیجه انعطاف پذیری این سیستم می باشد.

7- افزایش عمر مفید: عمر مفید واحد تولیدی خصوصاً توربین ها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

مزایای فنی:
1- کاهش زمان خاموشی برنامه ریزی شده (SCHEDULED DOWN TIME)
2- کاهش زمان خاموشی برنامه ریزی نشده (UNSCHEDULED DOWN TIME)
3- افزایش بهره وری به میزانی معادل 2-3 درصد
4- کاهش نیاز به تعمیرات
5- دسترسی به تسهیلات و امکانات پیشرفته تعمیراتی
6- صحت و تداوم عملکرد
7- قابلیت نمایش اطلاعات و کنترل از راه دور
8- ارائه گزارش به صورت خودکار براساس مدت معین


به عنوان مثال می توان به قطع ناگهانی Unscheduled Shutdown توربینی گازی در یک سکوی دورافتاده اشاره نمود که اولین خسارت وارده، ناشی از عدم امکان بهره برداری از سیستم در دوران خاموشی می باشد و این خسارت تا زمان اعزام تیم کارشناسان و تحلیل علت بروز اشکال و تهیه تجهیزات احتمالی مورد نیاز و انجام تعمیرات و رفع مشکل موجود، به طول می انجامد. این امر نیز به نوبه خود مستلزم صرف وقت و هزینه ای هنگفت در جهت راه اندازی مجدد سیستم می باشد، چرا که هر خاموشی برنامه ریزی نشده ای کل سیستم را از کار می اندازد و از عمر مفید تجهیزات توربین های گازی و بخاری و توربوکمپرسورها می کاهد و این در حالی است که می توان با به کارگیری سیستم های مدرن و هماهنگ با تکنولوژی روز، تمامی پارامترها و روند عملکرد تجهیزات را تحت کنترل داشته و معایب و نارسایی های موجود را بررسی نمود. می توان پیش از وقوع قطع ناگهانی در سیستم، با استناد به آمار و ارقام و منحنی های ثبت شده وقوع هرگونه اختلال در عملکرد را پیش بینی نمود وعلت بروز مشکل و محل دقیق آن را نیز تعیین نمود و با پردازش آن اطلاعات بدون صرف وقت و هزینه ای اضافی به رفع اشکالات پرداخته و از وارد آمدن خسارت به تجهیزات اصلی و جانبی ممانعت به عمل آورد. به عبارت دیگر زمان توقف و تعمیرات توسط بهره برداران تعیین می گردد.

اخیراً کمپانی توربین کنترل واقع در شهر لستر کشور بریتانیا، سیستم کنترل دو دستگاه توربین گازی را در شهر کیپ تاون کشور آفریقای جنوبی ارتقاء و بهینه سازی نموده است و این در حالی است که کلیه تنظیمات، عیب یابی، راه اندازی، استارت و توقف توربین های مذکور از طریق دفتر مرکزی کمپانی توربین کنترل در شهر لستر انجام می گیرد.

نکته بسیار مهم:
ارتقاء و بهینه سازی سیستم های کنترل توربین بایستی به صورت جامع و کامل انجام پذیرد و این امر مستلزم مطالعات میدانی کامل و اشراف پیمانکار به فلسفه کنترل و حفاظت و نحوه بهره برداری از توربین های گازی و بخاری می باشد. متأسفانه در مواردی اجرای بهینه سازی کاملاً ناقص انجام می گیرد به عنوان مثال کلید تابلوهای کنترل قدیمی با کیبورد تعویض می گردد و فقط اطلاعات در صفحه مونیتور کامپیوتر نمایش داده می شود که مسلماً اهداف و انتظارات واقعی بهینه سازی برآورده نمی گردد؛ درواقع بدون اصلاح سیستم سوخت و گاورنر و عدم نصب Barrier و احتمالاً تعویض ادوات ابزار دقیق مربوطه، امکان رسیدن به اهداف بهینه سازی و ارتقاء سیستم وجود نخواهد داشت.

درخاتمه به برخی از خدمات و تولیدات این مشارکت درخصوص بهینه سازی و ارتقاء سیستم کنترل به شرح ذیل اشاره می گردد:

1- سیستم سوخت سوخت مایع POSIFLOW
درواقع این سیستم PATENT کمپانی TCL می باشد که امکانات بسیار زیادی درمورد استارت موفقیت آمیز و هماهنگی کامل در زمان تغییرات سرعت و بار خروجی BASE LOAD به PICK LOADایجاد می نماید که مورد رضایت بهره برداران می باشد.

2- گاورنر مدل های TC95-03 و TM41 G
گاورنرهای دیجیتالی مذکور، به سهولت و بدون انجام سیم کشی در توربین های AVON قابل جایگزینی می باشد و با سیستم سوخت و بار مورد نیاز هماهنگی کامل ایجاد می نماید.

3- آنتی سرج ANTI SURGE
باتوجه به امکان دریافت اطلاعات متعدد از قسمت های مختلف توربین و پروسس و پردازش آن ها، محدوده مطمئن جهت عملکرد صحیح کمپرسور را به صورت دقیق تعیین و کنترل می نماید .


4- TSM
در زمان بهره برداری از سیستم های کنترل مدرن محدوده اختلاف دمای میانگین محفظه های احتراق (DEVIATION) به صورت آلارم به اطلاع اپراتور رسانده می شود و در صورت لزوم، توربین متوقف خواهد شد. تا کنون تعدادی از توربین های گازی واقع در دریای شمال کشور بریتانیا به دلیل مجهز نبودن سیستم کنترل آنها به اعلام انحراف از میانگین دمای محفظه های احتراق، آسیب جدی دیده اند.

5- HARD WIRE
جهت حفاظت و کنترل تکمیلی سیستم های مدرن که با استفاده از PLC پردازش و کنترل می گردند، سیستمHard Wire به عنوان سیستم کنترل مستقلی از PLC حفاظت کامل توربین را در مواقع اضطراری فراهم می نماید .

6- SEQUENCER
از دیگر امکانات سیستم مدرن می توان به سیستم کنترل اتوماتیک Sequencer اشاره نمود که در زمان استارت وضعیت کلیه تجهیزات از قبیل فشار گاز و سیستم های روغن کاری و .... از طریق مونیتور در اختیار اپراتور قرار می دهد و اپراتور پیش از استارت ناموفق با اشراف کامل نسبت به رفع معایب احتمالی تجهیزات اقدام می نماید .

7- EGV 3000
شیر سوخت گاز مخصوص انواع توربین های گازی


خدمات این شرکت:

- از خدمات مهم پس از فروش این مشارکت می توان به بررسی و عیب یابی و همچنین آنالیز وضعیت توربین ازطریق اینترنت اشاره نمود.
درصورت تمایل کارفرما پس از اتمام دوره گارانتی خدمات on line با هزینه ثابت ماهیانه ارائه می گردد:
 

- تعمیرات و کالیبراسیون انواع شیر سوخت توربین گازی
- مشاوره درخصوص بهبود روش های بهره برداری


 

For details and a proposal for your specific application please contact our Sales Department.

TCL/TCPL - helping you maximise the performance of your turbines.

 
spacer corner spacer
 
spacer spacer spacer spacer spacer spacer spacer spacer spacer spacer spacer spacer spacer